1968 yılında İstanbul Bebek'te R. Şiir Dürüst olarak doğdu. Çocuk yaşlarında başladığı sanat hayatında ilk eğitimini Devrim Erbil seramik atölyesinde aldı. İlk ödülünü 1980 yılında Japonya'da yapılan "Yaratıcı Çocuk" yarışmasında alan Şiir Dürüst,hemen arkasından 1981 yılında Macaristan'da yapılan "Çocuk Resim Yarışması"nda 3. 'lük ödülü aldı. 1985 yılında "Ağaç, Orman ve Çiçek Sevgisi" konulu ilk kişisel resim ve Fotoğraf sergisini İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nde açtı.

1986 yılında soyadı Büyükakgül olarak değişen Şiir1994 yılına kadar görsel sanatların her alanında eğitim almaya, birikimlerini insanlarla paylaşmaya devam etti. 1994 yılında aktif sanat hayatına geri dondü ve 1997 yılına kadar Öğretim görevlisi İrfan Yılmaz Atölyesinde Tiffany kurşunlu vitray, granül vitray, cam füzyon, Osmanlı tarzı alçılı vitray, takı ve dekoratif cam çalışmaları eğitimi aldı , aynı süre zarfında bir çok karma sergiye katıldı.

1998 yılında Atölye Mozaik'in kuruluşunda yer aldı. Aralıklarla bu atölyede ahşap boyama, vitray, mozaik, takı, kirkitli dokuma, otantik keçe çalışmaları eğitmenliği yaptı, atölye bünyesinde bir çok sergi ve aktivitelere katıldı.

2002 yılında Peyami Gürel atölyesinde klasik ebru eğitimi aldı

1998'den bu yana TRT ve Elmavision'un başını çektiği bir çok televizyon programları ve projeler hazırladı . Hobby Decorative Arts, Kendinyap, Art & Life, Country Homes gibi dergilire projeler hazırladı. Otantik ve modern takı tasarımı üzerine yurtiçi ve yurtdışında çalışmalar yaptı. Bunların yanısıra çocuk mobilyaları ve aksesuarları tasarladı, uyguladı, duvar resimler, panolar, takı, kurdele nakışı ve birçok dalda çalışmalarına devam etti.

" Öğrenmenin sınırı yoktur " Diyerek uzun yıllar boyunca aldığı eğitimlere devam eden Şiir Dürüst 1998 - 2005 yılları arasında boya, mozaik, vitray, dokuma, keçe, takı, kurdele,nakış, ebru vs. tasarımı ile ilgili birikimlerini Atölye Mozaik, Sandık Sanatevinde ve özel dersler vererek kursiyerleri ile paylaştı.

2006 yılında İstanbul'un yoğun ve karmaşık yaşamından, doğa ve insan ile daha yakın, daha içten bir iletişim kurabilmek özlemi ile dosyasında yepyeni projelerle Marmaris'e yerleşti.

Marmaris'e yerleştikten sonra Şiir Sanat Evini açtı. Kendi ürettiği el sanatları ürünlerinin yanı sıra yöre ve yakın çevrenin seramik, minyatür, dokuma, cam, ebru vs dallarında isim yapmış sanatçılarının ürettikleri ürünleri de sergileyip satarak tanıtım ve değerlendirme imkanını sağladı. Sanat Evinin önündeki mini-cafesinde de bu kişileri ve el sanatları tutkunlarını bir araya getirdi.

İnternet ortamında www.siirdurust.com web sitesini kurarak, el sanatları ürünlerine ve sanatçılarına hem tanıtım, hem de internetten satış yolunu açtı. 

Muğla Valiliğinin öneri ve manevi desteği ile "Muğla Koleksiyon Bebekleri" projesini hayata geçirdi. Çevre ve köylerdeki kadınları projeye katarak ekonomik katkı sağladı.  TV, basın, yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi gören yöresel kıyafetli, özel nüfus kağıtlı koleksiyon bebekleri Valilik tarafından önemli ziyaretçi, protokol  ve temsilcilere Muğla anısı olarak hediye edildi. Ayrıca Türkiye'nin yanı sıra ABD, Almanya, Rusya, İngiltere, Belçika ve diğer ülkelerden gelen turistler ve internet yoluyla da Muğla'yı tanıtan bir hediye olarak dünyanın dört bir yanına dağıldı.

Kış aylarında açtığı el sanatları kursları ile yine eğitim ve öğretim çalışmalarına devam ederek birçok öğrenci yetiştirdi. Ayrıca yöredeki turizm tesisleri, ve özel projelerde dekorasyon, süsleme, vitray, duvar pano ve resimleri işleri yaptı.
İstanbul, Marmaris, Muğla ve Rodos'ta sergi, tanıtım ve fuarlara katıldı.

Marmaris Fotograf Dostları MARFOD Derneğininin kurucu üyesi olarak kurulmasında ve çalışmalarında yer aldı, sergiler, geziler, yarışmalara katıldı, dereceler aldı.

2010 yılında Sanat Evini Marmaris'in en tanınmış otellerinden CLUB TURBAN'daki yeni yerine taşıdı. Yine öğretici ve uygulayıcı sanatçı olarak yaratıcı faaliyetlerine
Şiir Sanat Evinde ve özel yaşamında, yeni ve yaratıcı projelerin hazırlıklarıyla ara vermeden uğraşmaya devam etmektedir.